Cross-docking - optymalizacja transportu i redukcja kosztów

Cross-docking to inaczej przeładunek kompletacyjny. To w istocie proces stricte transportowy. Ten proces jest tak zaprojektowany, że eliminuje etap związany z magazynowaniem towaru. Metodę cross docking można stosować na różnych etapach łańcucha dostaw, ale najlepiej się sprawdza przy łączeniu małych przesyłek pochodzących od różnych dostawców dla jednego odbiorcy. To w gruncie rzeczy przede wszystkim sposób, aby poradzić sobie z wysokim kosztem ładunków częściowych (partloads). A te z kolei są warunkiem obniżenia poziomu zapasu w systemie.

Szukasz usługi Cross-docking?

Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami.

Miejsce, gdzie odbywa się cross-docking, nazywa się punktem konsolidacyjnym.

Można konsolidować całe palety.

To metoda powszechnie stosowana przez kurierów, łatwa, szybka, tania, gdyż praktycznie nie wymaga pracy ręcznej. Niestety, niewiele się tu zyskuje, a praktycznie eliminuje to możliwość oferowania usług dodatkowych, jak kontrola jakości. Niewątpliwą zaleta jest tu jednak nie tylko niski koszt takiego systemu, ale jego szybkość, podstawową korzyść z cross-docking.

Najczęstszy, bo dający największe korzyści cross-docking konsolidujący opakowania mniejsze niż paleta.

Tu dostawy mogą być częste, w małych ilościach, a oszczędność na kosztach transportu bardzo znaczne (pozwala znacznie zmniejszyć poziom zapasu w systemie). Niestety ten proces wymaga ręcznej pracy pracowników magazynu. To zwalnia proces, ale też znacznie go podraża, przez dodatkowe zaangażowane godziny. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze metody konsolidacji logistyk powinien starannie policzyć koszt obu wariantów i je porównać z korzyściami w postaci skrócenia lead time i poziomu zapasu w systemie.

Przeładunek kompletacyjny z usługą dodatkową, np. kontrolą jakości lub liczby sztuk w kartonie.

Dający najwięcej korzyści, ale i najdroższy sposób konsolidacji dostaw. Niestety, jest to proces bardzo pracochłonny, a więc kosztowny. Wymaga też dodatkowej wolnej powierzchni na czas przeprowadzenia kontroli. W końcu zaś proces ten opóźnia cały proces, uderzając w podstawową zaletę cross-docking w postaci szybkiej dostawy małych partii małym kosztem.

Cross-docking z uzupełnieniem towaru z zapasu.

To rzadki przypadek, gdyż oferuje niewiele korzyści w stosunku  do tradycyjnego zaopatrywania z magazynu. Ale konieczność nadania partii towaru od samego początku procesu cross-docking czyli od momentu wysyłki od dostawcy nieco usztywnia system. Tu pomocą może być uzupełnienie z zapasu, jeśli zamawiając towar do konsolidacji kupiec pomylił się co do ilości. To uelastycznia przeładunek konsolidacyjny, ale pozbawia go podstawowego waloru obniżenia poziomu zapasu w systemie. 

Jak odbywa się cross-docking?

  1. Zaczyna się od złożenia zamówień na małe (po to właśnie stosuje się system cross-docking) partie towaru od różnych dostawców. Słabą stroną systemu jest, że niestety trzeba od razu zamawiać z wyznaczeniem punkt końcowego odbioru (co usztywnia możliwe zmiany w czasie trwania transportu). Awaryjnie można zmienić ten adres, ale to już bardzo komplikuje dostawę.
  2. Drugim etapem jest wysyłka od każdego dostawcy do punktu konsolidacyjnego. Tu zalety cross-docking ujawnią się w pełni jeśli każdy dostawca wyśle pełen pojazd, z różnymi partiami towaru skierowanymi do różnych punktów odbiorczych. Cross docking sprowadza się właśnie do konsolidowania tych dostaw.
  3. Przy dostawie towar podlega różnym procedurom, w zależności od tego, który z powyższych systemów jest stosowany. 
    1. W wariancie minimalnym jest tylko liczony i sprawdzamy pod względem uszkodzeń transportowych. Następnie partia towaru na jeden kierunek ustawiany na polu odkładczym przeznaczonym na jeden punkt odbioru. 
    2. Oprócz tego towar może też być sprawdzany jakościowo czy pod kątem np. liczby sztuk w opakowaniu zbiorczym, 
    3. Można też coś teraz dodać do dostawy, np. dodatkowy dokument, ulotkę czy inny towar
    4. W wariancie maksymalnym doładowywany jest towar z zapasu znajdującego się w punkcie konsolidacyjnym
  4. Kiedy zbierze się dostatecznie dużo towaru na wysyłkę cało pojazdową na jeden kierunek, ale w praktyce nie dłużej niż (zwykle 2 tyg.), towar jest ładowany i wysyłany.

Skontaktuj się z nami!


Call Now Button